Elk Mound
Volleyball Girls Varsity Schedule    (as of 09-17-19)
 
Type  Time  Opponent  Location  Comments
Saturday, Aug 24, 2019
Scrimmage  9:00AM  Away vs. Colfax,
McDonell Central,
Menomonie 
Colfax High School         
Tuesday, Aug 27, 2019
Match  7:15PM  Away vs. Stanley-Boyd  Stanley-Boyd High School         
Friday, Aug 30, 2019
Tournament  9:00AM  Away vs. Menomonie,
Chippewa Falls,
Eau Claire North,
New Richmond,
Eau Claire Memorial,
Osceola,
Ellsworth Community,
Wausau West,
Rice Lake,
Stevens Point (SPASH),
Hudson,
River Falls School District,
Oshkosh West,
DC Everest,
Mosinee,
McDonell Central,
Barron Area Schools,
Altoona,
Luck,
Cameron,
Turtle Lake,
Grantsburg,
North Crawford,
Athens,
Cadott,
Clayton,
Colfax,
Medford,
River Valley,
Saint Croix Central,
St. Croix Falls,
Prairie Farm,
Colby/Abbotsford (Coop Team),
Lakeland Union,
Elmwood/Plum City (WI),
Columbus Catholic Schools (WI),
Eau Claire Regis 
UW Stout         
Saturday, Aug 31, 2019
Tournament  8:00PM  Away vs. Menomonie,
Altoona,
Athens,
Barron Area Schools,
Cadott,
Cameron,
Chippewa Falls,
Clayton,
Colby/Abbotsford (Coop Team),
Colfax,
DC Everest,
Eau Claire North,
Eau Claire Regis,
Eau Claire Memorial,
Ellsworth Community,
Elmwood,
Grantsburg,
Hudson,
Lakeland Union,
Lourdes Academy,
Luck,
McDonell Central,
Medford,
Mosinee,
New Richmond,
North Crawford,
Osceola,
Oshkosh West,
Prairie Farm,
Rice Lake,
River Falls School District,
River Valley,
Saint Croix Central,
St. Croix Falls,
Stevens Point (SPASH),
Turtle Lake,
Wausau West 
UW Stout         
Tournament  8:00PM  Away vs. Menomonie,
Chippewa Falls,
Eau Claire North,
New Richmond,
Eau Claire Memorial,
Osceola,
Ellsworth Community,
Wausau West,
Rice Lake,
Stevens Point (SPASH),
Hudson,
River Falls School District,
Oshkosh West,
DC Everest,
Mosinee,
McDonell Central,
Barron Area Schools,
Altoona,
Luck,
Cameron,
Turtle Lake,
Grantsburg,
North Crawford,
Athens,
Cadott,
Clayton,
Colfax,
Medford,
River Valley,
Saint Croix Central,
St. Croix Falls,
Prairie Farm,
Colby/Abbotsford (Coop Team),
Lakeland Union,
Elmwood/Plum City (WI),
Columbus Catholic Schools (WI),
Eau Claire Regis 
UW Stout         
Tuesday, Sep 3, 2019
Quad  5:00PM  Cumberland,
Regis,
Saint Croix Central 
Elk Mound High School         
Saturday, Sep 7, 2019
Invitational  8:30AM  Away vs. Aquinas,
Arcadia,
Luther,
Prescott,
Melrose-Mindoro,
McDonell Central,
Prairie du Chien,
Seneca,
Elmwood/Plum City (WI),
Blair-Taylor,
Eleva-Strum 
         
Thursday, Sep 12, 2019
Quad  5:00PM  Augusta,
Ellsworth,
Somerset 
Elk Mound High School         
Saturday, Sep 14, 2019
Tournament  9:00AM  Away vs. McDonell Central,
Cameron,
Greenwood,
Loyal,
Osseo-Fairchild 
McDonell Central Catholic High School         
Thursday, Sep 19, 2019
Match  7:00PM  Away vs. Spring Valley  Spring Valley High School         
Saturday, Sep 21, 2019
Invitational  9:00AM  Away vs. Eau Claire North,
New Richmond,
Eau Claire Memorial,
Osceola,
Hayward Community Schools,
Bloomer,
Thorp 
Eau Claire North High School         
Tuesday, Sep 24, 2019
Match  7:00PM  Away vs. Elmwood/Plum City  Elmwood School District         
Tuesday, Oct 1, 2019
Match  7:00PM  Glenwood City  Elk Mound High School         
Thursday, Oct 3, 2019
Match  7:00PM  Away vs. Mondovi  Mondovi High School         
Thursday, Oct 10, 2019
Match  7:00PM  Away vs. Durand  Durand High School         
Senior Night
Saturday, Oct 12, 2019
Invitational  8:00AM  Away vs. Altoona,
Chippewa Falls,
Eau Claire North,
Eau Claire Memorial,
Osceola,
Hudson,
McDonell Central,
Clear Lake,
Grantsburg,
Athens,
Cadott,
Colfax,
Unity,
Eau Claire Immanuel Lutheran,
St Croix Central 
Altoona High School         
Tuesday, Oct 15, 2019
Match  7:00PM  Boyceville  Elk Mound High School         
Thursday, Oct 17, 2019
Match  7:00PM  Colfax  Elk Mound High School