logo Boyceville Boyceville
Track Varsity Schedule    (as of 01-21-19)
 
Type  Time  Opponent  Location  Comments
Thursday, Mar 14, 2019
Scrimmage  4:00PM  Away vs. Saint Croix Central,
Baldwin-Woodville,
Osceola,
Ellsworth 
St Croix Central High School         
Indoor - Field & Throwing Events
Friday, Mar 15, 2019
Meet  4:00PM  Away vs. Menomonie,
Ellsworth,
McDonell Central 
Menomonie High School         
Tuesday, Mar 19, 2019
Invitational  3:30PM  Away vs. UW Stout  UW-Stout         
Saturday, Mar 23, 2019
Invitational  4:00PM  Away vs. UW Stout  UW-Stout         
Thursday, Apr 4, 2019
Invitational  4:00PM  Away vs. Saint Croix Central,
Baldwin-Woodville,
Colfax,
Ellsworth,
Elmwood,
Glenwood City,
Lac Courte Oreilles,
Osceola,
Prairie Farm,
Prescott,
Saint Croix Falls,
School District of Somerset,
Spring Valley 
St Croix Central High School         
Tuesday, Apr 9, 2019
Invitational  4:30PM  Away vs. Baldwin-Woodville,
Bloomer,
Clear Lake,
Cumberland,
Regis,
Ellsworth,
Elmwood/Plum City (WI),
Glenwood City,
Hayward Community Schools,
Lac Courte Oreilles Ojibwe,
School District of Somerset,
Spring Valley 
Baldwin-Woodville High School         
Thursday, Apr 18, 2019
Meet  4:00PM  Away vs. Colfax,
Elmwood/Plum City,
Glenwood City,
McDonell Central,
Menomonie 
Colfax High School         
Field events at 4:00PM Running events at 4:45
Thursday, Apr 25, 2019
Invitational  4:00PM  Colfax,
Durand,
Eau Claire Immanuel Lutheran,
Glenwood City,
Mondovi,
Prairie Farm,
Spring Valley 
Boyceville High School
Track
 
       
Tuesday, Apr 30, 2019
Invitational  3:45PM  Away vs. Amery, WI,
Baldwin-Woodville,
Osceola,
Ellsworth,
Prescott,
School District of Somerset,
Barron Area Schools,
Spooner,
Frederic,
Clear Lake,
Grantsburg,
Lac Courte Oreilles,
Saint Croix Central,
Saint Croix Falls,
Prairie Farm,
Glenwood City,
Turtle Lake 
Amery High School         
Friday, May 3, 2019
Invitational  4:00PM  Away vs. Durand,
Colfax,
Elk Mound,
Glenwood City,
Mondovi,
Pepin/Alma,
Spring Valley 
Durand High School         
Monday, May 6, 2019
Invitational  4:00PM  Away vs. Mondovi,
Durand,
Eleva-Strum High School,
Elk Mound,
Elmwood/Plum City,
Neillsville 
Mondovi High School         
Thursday, May 9, 2019
Invitational  4:00PM  Cadott,
Clear Lake,
Elmwood/Plum City,
Lake Holcombe,
Prairie Farm,
Spring Valley,
Turtle Lake 
Boyceville High School
Track
 
       
Larry Z. Battle of the Small Schools
Tuesday, May 14, 2019
Conference Tournament  TBD  Away vs. Durand,
Colfax,
Elk Mound,
Elmwood/Plum City,
Glenwood City,
Mondovi,
Pepin,
Spring Valley 
Durand High School         
Monday, May 20, 2019
WIAA Regional  TBD  Away vs. Colfax,
Clear Lake,
Eau Claire Immanuel Lutheran,
Elmwood/Plum City,
Glenwood City,
McDonell Central,
New Auburn,
Prairie Farm,
Regis,
Spring Valley 
Colfax High School         
Thursday, May 23, 2019
Sectional  3:45PM  Away vs. Cameron,
Abbotsford,
Athens,
Bayfield,
Bruce,
Cadott,
Chequamegon,
Chetek-Weyerhaeuser,
Clear Lake,
Colfax,
Cumberland,
Drummond,
Eau Claire Immanuel Lutheran,
Elmwood,
Flambeau,
Frederic,
Gilman,
Glenwood City,
Grantsburg,
Hurley,
Lac Courte Oreilles,
Ladysmith,
Lake Holcombe,
McDonell Central,
Mercer,
New Auburn,
Owen-Withee,
Phillips,
Prairie Farm,
Prentice,
Regis,
Rib Lake,
Shell Lake,
Siren,
Solon Springs,
South Shore,
Spring Valley,
Stanley-Boyd,
Thorp,
Turtle Lake,
Unity,
Valley Christian,
Washburn,
Webster,
Winter 
Cameron High School         
Coaches Mtg @ 3:15 Field Events @ 3:45 Running Events @ 4:30 Finals approx 5:45 Please park buses and vans on South Limits Ave (south side of HS)